Doradcy podatkowi są wszędzie, ta kwestia jest bezdyskusyjna. W Polsce istnieją kancelarie prawne i biura rachunkowo-podatkowe, a także jest wiele innych osób wpisanych na listę doradców. Taki wpis pozwala doradzać w kwestiach podatkowych, a nawet reprezentować podatnika w postępowaniach celno-skarbowych i sądowych. Na dodatek, każdego roku przed 30 kwietnia – w czasie corocznych rozliczeń, w Internecie pojawiają się nowe ogłoszenia o usługach z zakresu podatków. 

Niestety, należy zwrócić uwagę na fakt, że nie wszyscy doradcy podatkowi działają tak samo. Niektórzy z nich obiecują pomoc w rozliczeniu PITa, a następnie “znikają”, gdy pojawiają się jakieś problemy wynikające z błędnych kalkulacji. Choć sprawdzenie podstawowych kwalifikacji doradcy podatkowego jest stosunkowo proste, o wiele trudniejsze jest zidentyfikowanie tych najlepszych specjalistów – zwłaszcza gdy szukamy długoterminowych porad podatkowych. Sprawdźmy więc, na co warto zwrócić uwagę, gdy potrzebujemy fachowej konsultacji prawno-podatkowej, bo prowadzimy własny biznes? 

  • Czym zajmuje się doradca podatkowy?
  • Jak wybrać doradcę podatkowego?
  • Biuro podatkowe – na co zwrócić uwagę?
  • Klika zdań na zakończenie

Czym zajmuje się doradca podatkowy?

Doradca podatkowy to specjalista, który oferuje usługi z zakresu: podatków, prawa skarbowego oraz ogólnie rzecz ujmując – finansów w firmie. Czym zajmuje się taki fachowiec? W tym miejscu posłużę się przykładem, bo nie ma sensu rozpisywać się – jaka jest oferta biura doradztwa podatkowego, gdyż najczęściej jest podobna lub nawet taka sama. Odpowiedź na pytanie – w czym może pomóc nam doradca?, znajdujemy na stronie internetowej jednej z firm działających w tej branży. 

Sprawdźmy zatem, jak znana na krajowym rynku kancelaria, która reklamuje się jako doświadczony doradca podatkowy Bydgoszcz przedstawia nam swoje specjalistyczne usługi (cytuję): – “Usługi doradztwa podatkowego w mieście Bydgoszcz i w całej Polsce obejmują:

  • udzielanie opinii, wyjaśnień i porad podatkowych,
  • sporządzanie informacji, deklaracji i zeznań podatkowych,
  • doradztwo w zakresie PIT, CIT, VAT,
  • doradztwo w zakresie podatku od spadków i darowizn, podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC),
  • pomoc przy rozliczaniu dochodów ze sprzedaży nieruchomości,
  • audyt podatkowy obejmujący: (analizę obciążeń podatkowych, kontrolę prawidłowości rozliczeń podatkowych, wskazanie rozwiązań zmierzających do usunięcia błędów oraz sposobów uniknięcia ich w przyszłości, propozycje działań umożliwiających minimalizację obciążeń podatkowych oraz negatywnych skutków finansowych stwierdzonych nieprawidłowości),
  • pomoc w optymalizacji zobowiązań podatkowych,
  • reprezentowanie klienta przed organami podatkowymi, organami skarbowymi i sądami administracyjnymi.”

Jak wybrać doradcę podatkowego? 

Doradcę podatkowego należy wybrać mądrze, “z głową”. Opłaca się pamiętać, że wybór takiego eksperta to dopiero początek. Warto wiedzieć, że w kwestii doradztwa w sprawie finansów i podatków, chodzi również o jak najlepsze wykorzystanie tych wzajemnych relacji do rozwoju swojego biznesu.

Kiedy rozmawiamy z potencjalnymi doradcami podatkowymi, trzeba zwróć uwagę na kilka kluczowych rzeczy. Po pierwsze, opłaci się znaleźć doradcę podatkowego, który z pasją podchodzi do tego – jak zastosować prawo podatkowe, aby wesprzeć naszą finansową przyszłość. Co więcej, doradca powinien być tak samo skupiony na podatkach, jak i na rozwoju naszej firmy.

Co jeszcze jest ważne? Doradca podatkowy powinien być pełen pomysłów. Chyba, że szukamy typowego księgowego, który myśli “zero-jedynkowo”. Ale zawsze warto szukać pomocy kogoś, kto ma kreatywne pomysły na legalne zaoszczędzenie na comiesięcznych przelewach do Urzędu Skarbowego. 

Biuro podatkowe – na co zwrócić uwagę?

Choć nie wszyscy doradcy podatkowi są adwokatami, to wielu z nich współpracuje z doświadczoną księgową, adwokatem, radcą prawnym i biegłym rewidentem. Takie kompleksowe usługi dla firm działają zazwyczaj pod szyldem “biuro podatkowe”, “biuro rachunkowe” lub “kancelaria doradcy podatkowego”. Warto zauważyć, że fachowe doradztwo w takim biurze, nie ma zbyt wygórowanej ceny, jak by się mogło wydawać. 

Z całą pewnością, wykwalifikowany zespół specjalistów ma największą wiedzę na temat obniżania podatków. Co więcej, oni są najlepiej przygotowani, aby zapewnić nam dokładną analizę tego – w jaki sposób możemy stworzyć długoterminową strategię księgową i podatkową, która w efekcie doprowadzi do znacznych oszczędności. 

Kolejną istotną kwestią, której nie można pominąć – poruszając temat wyboru doradcy podatkowego jest zaufanie. Nie należy zapominać, że doradca podatkowy będzie miał dostęp do niektórych z najbardziej osobistych danych i bardzo ważne jest, aby czuć się w jego towarzystwie bezpiecznie i komfortowo. Niektórzy doradcy podatkowi mówią o podatkach w zrozumiały, “ludzki” sposób i co ważniejsze – nie boją się Urzędu Skarbowego. Z takimi, z całą pewnością warto współpracować!

Jeśli doradca ostrzega swoich klientów, by nie brali pewnych odliczeń od podatku, bo przepisy w tej sprawie są niejasne – to nie jest to dobra porada podatkowa! To sygnał, że doradca boi się US, a my szukamy profesjonalisty, który zajmie się całą komunikacją z US w naszym imieniu i nawet wystąpi o interpretację przepisów prawa podatkowego.

Klika zdań na zakończenie:

Na zakończenie wypada dodać, że jeżeli mamy swoja firmę – to decydując się na współpracę z doradcą podatkowym, nie szukamy tylko jednorazowej usługi, aby obniżyć podatki w tym roku. Szukamy efektywnej strategii podatkowej, która przyniesie trwałe oszczędności i pozwoli budować kapitał.

Wybór odpowiedniego doradcy podatkowego może potencjalnie oznaczać różnicę w wielu tysiącach PLN w ciągu prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego opłaci się poświęcić trochę czasu, aby znaleźć najlepszego doradcę, który rozumie naszą wizję rozwoju firmy i opracuje właściwą strategię podatkową. Z całą pewnością – nasze konto bankowe to odczuje! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *