żywica poliuretanowa a epoksydowa

Wciąż dominującymi skojarzeniami, jeśli chodzi o posadzki, są materiały drewnopochodne, ewentualnie panele bądź płytki. Takie rozwiązania jak mikrocement czy żywice syntetyczne dotąd nie przebiły się do masowej świadomości, co nie znacza, że nie są stosowane coraz częściej w rozmaitych kontekstach i sytuacjach. Kiedy liczy się trwałość rozwiązania i jego odporność, jesteśmy gotowi zwrócić na nie uwagę!

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, z czego zrobione są wytrzymałe powierzchnie w wielkopowierzchniowych garażach pod centrami handlowymi bądź jednolite posadzki w sklepach sportowych, to istnieje bardzo duża szansa, że to właśnie żywica syntetyczna. Materiał sam w sobie ma bardzo ciekawe rozróżnienie, a dodatkowo rozróżnić można m. in. żywicę epoksydową i poliuretanową. Wyjściowo posiadają podobne właściwości, jednak jeśli przyjrzymy się sprawie bliżej, zauważymy pewne istotne różnice, które różnicują miejsca, w których dany rodzaj sprawdzi się lepiej.

Żywica epoksydowa

Posadzki z żywicy epoksydowej są twardsze i bardziej trwałe, niż ich odpowiedniki z żywicy poliuretanowej. Wytrzymują również większy ucisk i ciężar. Stąd ich popularność w przestrzeniach przemysłowych, w magazynach czy różnego rodzaju centrach logistycznych o dużym natężeniu ruchu kołowego i pieszego. Posadzki z żywicy epoksydowej nie sprawdzą się jednak w przemyśle spożywczym, bowiem przy kontakcie z kwasami organicznymi mogą po prostu żółknąć i ulegać korozji. Jednak już w przemyśle związanym z obecnością kwasów siarkowych, posadzka epoksydowa będzie bardziej wytrzymała niż poliuretanowa.

Żywica poliuretanowa

Podłogi z tego rodzaju żywicy są bardziej elastyczne, co sprawia, że są bardziej odporne na zarysowania (pochłaniają część uderzenia). Są również odporne na niskie i wysokie temperatury, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w chłodniach do temperatury -30 stopni Celsjusza. Świetnie znoszą również wszelkie kwasy organiczne, więc stosuje się je jako podłogi do mleczarni, zakładów produkcji sera czy przetwórstwa innego rodzaju. Posadzki z żywicy poliuretanowej są również odporne na promienie UV, dzięki czemu bez obaw można stosować je na zewnątrz.

Żywica poliuretanowa a epoksydowa – która sprawdzi się w domu?

Żywica poliuretanowa, a epoksydowa… Choć posadzki z obu rodzajów żywic “pierwotne” przeznaczenie mają związane z przemysłem, to dzięki uniwersalnym właściwościom obu rozwiązań, zaczęto stosować je także w pomieszczeniach o innej charakterystyce. Niezależnie od rodzaju materiału, posadzki z żywic syntetycznych są wszakże:

  • odporne na uszkodzenia mechaniczne, w tym upadki ciężkich przedmiotów;
  • antyelektrostatyczne – nie przyciągają kurzu, pyłków czy sierści zwierzęcej;
  • niepalne;
  • wodoodporne i w różnym stopniu chemoodporne – jednak nie ma co się martwić o ich pielęgnację, są bardzo proste w czyszczeniu i zniosą inwazyjne środki czystości;
  • bezspoinowe, dzięki czemu zapobiegają przedostawaniu się wilgoci pod posadzkę i rozwojowi drobnoustrojów;
  • w zależności od wykończenia mogą być antypoślizgowe, wielowarstwowe, wzmocnione kruszywem naturalnym, bezbarwne bądź w jednolitym kolorze czy nawet w ich mieszance;

Powyższe zalety sprawiają, że posadzki z żywic syntetycznych świetnie sprawdzą się w kuchni, w garażu, w salonie czy na tarasie. Należy jednak uważać, że w obu przypadkach nie jest miła im wilgoć. Dlatego podczas instalacji pomieszczenie powinno być w miarę możliwości jak najbardziej suche. W innym wypadku powierzchnia może ulec degradacji i nieprawidłowo się utwardzić. Dlatego, jeśli nie mieliśmy wcześniej do czynienia z żywicą syntetyczną, warto postawić na zewnętrzną ekipę realizacyjną (np. firmę Techniart, która zajmuje się m. in. właśnie produkcją żywicy syntetycznej i montażem posadzek). Ważne są również jakość żywicy i metraż, jaki mamy do zagospodarowania, co oczywiście przekłada się również na jej cenę. Mimo tego jest to bardzo korzystne rozwiązanie na tle konkurencyjnych, bowiem prawidłowo zainstalowana posadzka z żywicy może przetrwać nawet dekadę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *