produkt na kaszel bez wymaganej recepty

Wiele infekcji dróg oddechowych powoduje męczący kaszel. Należy jednak pamiętać, że kasłanie to korzystny odruch, który pomaga usunąć wydzielinę z dróg oddechowych. Ale uporczywy kaszel sprawia, że nie możemy zasnąć i swobodnie rozmawiać. Wiele produktów na kaszel zawierających naturalne, ziołowe substancje – może pomóc w męczącym kaszlu.

Kaszel mokry i suchy

Nie od dziś wiadomo, że kasłanie to naturalny odruch obronny. Organizm człowieka w ten sposób oczyszcza drogi oddechowe z wydzieliny oraz patogenów i innych zanieczyszczeń. Z tego właśnie względu, kaszel mokry jest uważany za “dobry”, który przyspiesza i ułatwia wydzielanie zalegającej wydzieliny (flegmy). Oczywiście, kaszel mokry jest bardzo męczący, ale z zupełnie innej przyczyny niż kaszel suchy. Kaszel suchy charakteryzuje się uczuciem ciągłego drapania w gardle, nagłymi napadami i dużą uporczywością odruchu kaszlowego.

Obecnie możemy kupić różne produkty, które pomogą zwalczyć kaszel, zarówno ten mokry jaki i suchy.  Syropy i pastylki na kaszel mogą chronić gardło, podrażnioną błonę śluzową i ograniczyć odruch kasłania do minimum. Niektóre syropy na kaszel zawierają również środek wykrztuśny. Warto pamiętać, że antybiotyki nie pomogą w przypadku kaszlu spowodowanego przeziębieniem lub grypą, ponieważ nie są skuteczne przeciwko wirusom. Bez recepty, można znaleźć produkty lecznicze na kaszel, które zawierają naturalne, roślinne składniki, jak np.: tymianek i prawoślaz. 

Ziołowe sposoby na kaszel

Leki zawierające substancje chemiczne, które ułatwiają pozbycie się wydzieliny z dróg oddechowych to nie jedyna metoda na kaszel. U wielu osób skutecznym sposobem mogą okazać się ziołowe preparaty lecznicze. Niezależnie od tego, czy borykamy się z suchym czy z mokrym kaszlem istnieje kilka naturalnych składników, które możesz wypróbować w domu. Do najbardziej znanych zaliczamy:

  • Imbir  – ma właściwości przeciwzapalne i przeciwkaszlowe, które pomagają łagodzić kaszel. Ta aromatyczna przyprawa rozkłada i usuwa śluz z płuc, zmniejszając w ten sposób kaszel.
  • Cebula –  syrop z cebuli ma działanie wykrztuśnie i antybakteryjnie.
  • Korzeń prawoślazu – łagodzi suchy kaszel, tworzy warstwę ochronną na podrażnionej błonie śluzowej, zmniejsza skłonność do kaszlu.
  • Tymianek – łagodzenie suchego i drażniącego kaszlu. Liście zioła zawierają związki uspokajające kaszel zwane flawonoidami. 

Warto wspomnieć, że niektóre badania sugerują, że stosowanie tymianku samodzielnie lub w połączeniu z innymi ziołami powstrzymuje kaszel. W szczególności, połączenie tymianku i prawoślazu zmniejsza częstotliwość i nasilenie kaszlu. 

Stosowanie produktów dostępnych bez recepty, takich jak pastylki przeciwkaszlowe lub syropy wykrztuśne, może powstrzymać odruch kaszlowy – zapewniając bardzo potrzebną ulgę. Popularne marki specjalizujące się w syropach na kaszel z wyciągów roślinnych to: Aflofarm, Herbapol oraz BRONCHOSTOP, który w swojej ofercie posiada również pastylki na kaszel.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Podsumowanie:

Na zakończenie warto pamiętać, że wszystkie produkty na kaszel, nawet te bez recepty – należy stosować zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Wykraczanie poza dopuszczalne dawki może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *