bezpieczeństwo powierzchni biurowych w rzeszowie

System Sygnalizacji Pożaru w budynkach biurowych

System ostrzegania o pożarze jest jednym z najbardziej popularnych systemów dbających o nasze bezpieczeństwo. Czy jest wymagany czy tez nie określa się już na etapie projektowania biurowca czy też innego obiektu przemysłowego. Ma on za zadanie powiadomić o wystąpieniu ognia a następnie jeśli pożar zostanie zweryfikowany i potwierdzony przekazać sygnał do Straży Pożarnej. Jednak jego rola na tym się nie kończy. Pętla techniczna odpowiada za sterowanie urządzeniami oraz modułami. W scenariuszu pożarowym możemy naleźć ciąg sterowań w razie wystąpienia dymu na jakiejś ze stref.  Przykładowo część wentylatorów napowietrzających się załącza a dane klapy oddymiające otwierają się. Podstawą systemu sygnalizacji pożaru są czujki dymu które reagują na dym lub ciepło. W Rzeszowie z roku na rok rośnie ilość powierzchni biurowych a co za tym idzie również systemów detekcji dymu.

Aranżacja nowych powierzchni openspace

Przy zmianie aranżacji często zachodzi potrzeba przebudowy systemu sygnalizacji pożaru. Stare czujki dymu zastępowane są nowymi. Oraz w większości przypadków jest wymagany nowy projekt instalacji SSP. Trzeba uwzględnić sufit podwieszany, odległości od kanałów oraz przewodów instalacji innych branż oraz promienie w jakich działają czujki dymu. Ważnym czynnikiem jest również wysokość zabezpieczanych powierzchni. Jeśli na obiekcie znajdują się czujki dymu jonizacyjne lub czujki izotopowe większość firm decyduje się na ich usunięcie. Jest to najbardziej słuszna decyzja ponieważ w niedługiej przyszłości po skończeniu ich daty eksploatacji trzeba i tak poddać je utylizacji. 

Gdzie zutylizować stare czujki dymu w Rzeszowie?

Po zakończeniu eksploatacji czujki dymu należy poddać recyklingowi lub utylizacji. Zależne jest to od typu budowy czujki. Jeśli posiadamy w naszym biurze lub innym obiekcie czujki jonizacyjne lub czujki izotopowe dymu musimy poddać je utylizacji. Ponieważ tego typu czujniki posiadają pierwiastki ciężkie niebezpieczne dla środowiska oraz zdrowia. Przy ich wymianie lub demontażu trzeba zachować specjalne środki ostrożności ora przestrzegać procedur które są ściśle określone perz instytut atomistyki. Jeśli chcemy usunąć czyli pozbyć się starych czujek izotopowych nie możemy ich zwyczajnie wyrzucić, ponieważ po utylizacji wymagane będą dokumenty o przeprowadzonym procesie wraz z numerami seryjnymi czujników. Musimy zatrudnić do tego specjalistyczną firmę, która działa na terenie Rzeszowa, zajmującą się utylizacją odpadów promieniotwórczych, która będzie wiedziała jak postępować ze starymi czujnikami dymu.

Konserwacja Systemów Sygnalizacji Pożaru

Każde z urządzeń elektrycznych odpowiadające za bezpieczeństwo ludzi powinno być regularnie serwisowane. W Polsce urządzenia systemu SSP według wymogów prawnych musza być poddane przeglądom raz w roku, zaznaczając że jest to minimalna liczba jaką musimy spełnić. W Rzeszowie na budynkach biurowym popularny jest system 4×3, czyli dzielimy obiekt na cztery części i wykonujemy jej przegląd, za następne 3 miesiące wykonujemy przegląd dalszej części. W ten sposób dążymy do wykonania całkowitego przeglądu a zaraz centrala alarmowa jest sprawdzana cztery razy w roku. Jeśli występują usterki jesteśmy je w stanie wykryć szybciej co sprawia, że nasz obiekt jest bezpieczniejszy. Również inne systemy wymagają serwisowania i przeglądu, warto tutaj zwrócić uwagę na system tryskaczowy który jest często zaniedbywany.

Jedna odpowiedź do “Systemy Pożarowe a wzrost powierzchni biurowych w Rzeszowie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *