Proces restrukturyzacji może przebiegać w różnej formie, głównie w zależności od przyjętego planu restrukturyzacji ale przede wszystkim od tego z jakich rozmiarów firma mamy do czynienia. Zdecydowanie prostsze postępowania restrukturyzacyjne dotyczą małych firm, gdzie w planie nie są konieczne zwolnienia grupowe, a ilość wierzycieli nie jest liczona w setkach. Również znaczenie ma branża działalności i perspektywy dla firmy restrukturyzowanej.

Wsparcie prawne – kancelaria restrukturyzacyjna

Postępowanie restrukturyzacyjne pociąga za sobą wiele skutków prawnych. Zaletą restrukturyzacji jest możliwość czasowego oddłużenia, umorzenia części odsetek lub redukcja zadłużenia. Kluczowa kwestią w całym procesie jest plan układowy z wierzycielami. Nawet jeśli jest ich zaledwie kilku to układ obejmuje wierzycieli łącznie, przez co można wynegocjować lepsze warunki spłaty dla naszej firmy. By nie zostać z restrukturyzacją sam na sam warto sięgnąć po pomoc z zewnątrz. Taką pomocą służy kancelaria restrukturyzacyjna, której największym plusem jest doświadczenie w podobnych sprawach. Dzięki praktycznym rozwiązaniom można uniknąć wielu błędów i pułapek jakimi prawo jest naszpikowane.

Zalety restrukturyzacji

W obecnych czasach postępowanie restrukturyzacyjne nie jest wyjątkiem w biznesie. Dla wielu firm to pewna furtka pozorów, dla innych ostatnia deska ratunku. Realnych korzyści z tego procesu jest wiele. Po pierwsze restrukturyzacja pozwala oddłużyć się, co nie jest jednoznaczne  z umorzeniem długu. Wierzycieli nie musimy spłacać z majątku firmy, nie musimy też podpisywać ugody z każdym wierzycielem osobno. Restrukturyzacja rzutuje na zobowiązania bankowe, leasing i pożyczki firmowe. Pozwala wstrzymać niektóre spłaty. Atutem postępowania jest wstrzymanie egzekucji jak też zamrożenie wypowiedzenia niektórych umów jak chociażby umowy najmu, dzierżawy. Jak widać zyskać można dużo, ale w ramach postępowania są też obowiązki. Wśród nich jest stworzenie planu naprawczego oraz podpisanie układu z wierzycielami, pomysł na odbicie się od dna i ciężka praca.

Skomplikowana dokumentacja

Wbrew pozorom restrukturyzacji nie można ot tak samodzielnie ogłosić jednym oświadczeniem woli. Nadzór nad postępowaniem sprawuje sąd, a postępowanie jest mocno sformalizowane, określone ramami czasowymi i obwarowane licznymi przepisami. By się swobodnie poruszać w gąszczu przepisów restrukturyzacyjnych warto wynająć prawnika, który zadba o to, by wszystkie wymagane dokumenty były sporządzane na czas i trafiły pod wskazany adres. Uchybienia terminom w restrukturyzacji mogą mieć katastrofalne skutki. Nawet jeśli z sieci mamy okazję pobrać darmowe dokumenty restrukturyzacyjne, niekoniecznie będziemy umieli ich użyć. Zlecając kompleksową obsługę prawna postepowania restrukturyzacyjnego nie musimy się martwić pismami, terminami. Nawet jeśli koszty postępowania okażą się dla naszej firmy zbyt wysokie pośrednicy, w tym kancelarie restrukturyzacyjne pomagają w sfinansowaniu swoich usług.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *