Współcześnie bezpieczeństwo danych w przedsiębiorstwie, to jeden z najważniejszych czynników, na jakie powinniśmy zwracać uwagę. Dzięki zaawansowanej technologi oraz nowoczesnym narzędziom możemy skutecznie bronić ich przed wykradzeniem przez niepożądane osoby. Pamiętajmy jednak, że bardzo ważnym jest również uporządkowanie procedur bezpieczeństwa, tak by żaden z pracowników, przez pomyłkę nie udostępnić wrażliwych danych. W tym artykule opowiem o tym, jak dobrze zabezpieczyć Twoją firmę przed wyciekiem w tym zakresie. 

Procedury bezpieczeństwa danych w przedsiębiorstwie – czemu są tak ważne? 

Zaledwie kilka lat temu w Polsce wprowadzone zostały przepisy RODO, które restrykcyjniej niż dotychczas podchodziły do tematu bezpieczeństwa danych w przedsiębiorstwie. Przez pierwsze miesiące narosło wiele mitów i nieprawdziwych informacji związanych z tym zagadnieniem. Czemu jednak są one tak ważne? Firmy zbierają dziennie niezliczoną ilość informacji o swoich kontrahentach, klientach i pracownikach. Sposób ich przechowywania, udostępniania i zabezpieczenia nie był dotychczas jednolity. Brakowało możliwości zaprzestania przetwarzania danych, a kary związane z brakiem przestrzegania przepisów nie były  wystarczające. Bezpieczeństwo danych w przedsiębiorstwie powinno priorytetem dla każdej jednostki. Obecnie stosowanie się do przepisów RODO pozwala uniknąć wielu nieprzewidzianych sytuacji i skutecznie zabezpieczać dane przed dostępem przez osoby niepowołane. Czy to jednak wystarczające? Jak się okazuje, nie zawsze.

Wewnętrzne procedury bezpieczeństwa

Wystarczy jedno kliknięcie, by dać niepowołanej osobie dostęp do wszystkiego, co znajduje się na naszym komputerze. Pomimo że każdego dnia słyszymy takie ostrzeżenia w mediach, to nadal zdarzają się przypadki wyłudzania kredytów, kradzieży danych czy pieniędzy. Aby zapobiegać takim przypadkom, każda firma powinna stworzyć własne procedury bezpieczeństwa dla pracowników i realizować cykliczne szkolenia. Bardzo częstym zagrożeniem jest poczta elektroniczna. Szkodliwe wiadomości e-mail zawierające wirusy lub niebezpieczne linki to właściwie już codzienność. Umiejętność radzenia sobie z takimi przypadkami jest kluczowa dla bezpieczeństwa danych w przedsiębiorstwie. Bardzo ważnym aspektem jest również tworzenie silnych haseł, które regularnie są zmieniane. Dzięki temu możemy zabezpieczyć komputer, aplikacje czy pocztę przed dostępem osób trzecich. Czy jednak jest coś, co jeszcze możemy zrobić, by lepiej zadbać o przechowywanie i przetwarzanie danych w naszej firmie? Odpowiedzią na to pytanie jest ciągłe testowanie procedur bezpieczeństwa oraz systemów pod względem skuteczności środków technicznych i organizacyjnych na wypadek ataku hakerskiego czy wycieku danych. Warto również wdrożyć szyfrowanie danych osobowych oraz szybką możliwość przywrócenia dostępności do tych danych w razie niespodziewanych sytuacji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *