Z informacjami na temat tabletek dzień po lepiej zapoznać się wcześniej, zanim przydarzy nam się taka sytuacja. Będziemy spokojniejsi, kiedy będziemy wiedzieli jak działać. Liczy się też czas reakcji. Gdzie możemy kupić tabletkę dzień po i czy konieczna będzie recepta? 

Czy potrzebna jest recepta? 

W 2014 roku Komisja Europejska, opierając się na informacjach od Światowej Organizacji Zdrowia dopuściła do obrotu tabletki, które zawierają octan uliprystalu. Ta substancja jest w składzie jednej z dwóch rodzai tabletek awaryjnych. Większość krajów w Europie wprowadziła możliwość zakupienia tego preparatu bez recepty. W Polsce stało się to w kwietniu 2015 roku, kiedy tabletki awaryjne można było kupić w aptece. Każda potrzebująca kobieta mogła bez problemu kupić tabletkę po dla siebie czy bliskiej osoby. Jednak ta sytuacja nie trwała długo. Po dwóch latach zmieniła się sytuacja. W 2017 roku nadeszła nowelizacja ustawy i w związku z tym w lipcu tego samego roku tabletki dzień po można było zdobyć tylko posiadając receptę. 

W wielu krajach europejskich tabletka dzień po jest dostępna bez wymaganej recepty. Nie wszędzie są dostępne te same tabletki i ten sam lek może być bez recepty w jednym kraju, gdzie w drugim będzie wymagał recepty. W niektórych krajach są ograniczenia wiekowe, jak na przykład we Włoszech. W tym kraju można kupić tabletkę tylko mając skończone 18 lat. Jednak są kraje, w których, tak jak w Polsce, recepta jest konieczna przy zakupie antykoncepcji awaryjnej. Te kraje to m.in. Albania, Węgry. 

Jak inaczej dostać receptę na antykoncepcję awaryjną? 

Pomoc w dostaniu recepty na pigułkę po oferują niektórzy lekarze. Istnieje projekt pod nazwą “Lekarze Kobietom”, który zrzesza grono lekarzy, którzy za darmo lub symboliczną opłatą wystawiają recepty na tabletki po. Warto wiedzieć,że nie wszyscy lekarze są skłonni wystawić taką receptę. Powołują się wtedy na klauzulę sumienia. Jest to usprawiedliwienie swojego wyboru poprzez swoje poglądy osobiste. Lekarz nie ma obowiązku wydać recepty, kiedy zostanie poproszony przez pacjenta,ale w tej sytuacji musi wskazać innego lekarza, który będzie mógł wypisać receptę.  Taki przypadek to dodatkowy stres dla pacjentki, która martwi się swoja sytuacją. Dodatkowo liczy się każda godzina, a to znacznie opóźnia przyjęcie tabletki. 

Gdzie można kupić tabletki po

Zanim będziemy mogli kupić tabletki dzień po to musimy mieć receptę wypisaną przez lekarza. Od kogo możemy dostać receptę na tabletkę dzień po? Nie musi być to koniecznie lekarz ginekolog. Oczywiście dobrze jeżeli jesteśmy pod stałą opieką ginekologa i w razie wystąpienia skutków ubocznych będzie znał naszą sytuację i ich powód. Jednakże receptę może przepisać jakikolwiek inny lekarz. Może to być nawet lekarz rodziny czy dyżurujący na izbie przyjęć. 

Jeśli już mamy receptę to udajemy się do apteki. W aptece nie powinniśmy spotkać się z odmową wydania leku, jednak są określone w Prawie farmaceutycznym przypadki, kiedy można odmówić sprzedaży leku. Odmowa może nastąpić, kiedy jest uzasadnione podejrzenie oryginalności recepty lub kiedy osoba posiadająca receptę nie ukończyła 13 lat. 

Ile kosztuje tabletka po?

Jeśli już zdobyliśmy receptę na tabletki to możemy udać się do apteki. Jakiej ceny się spodziewać? To zależy od rodzaju leku, a także danej apteki. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych do nawet dwustu złotych. Do ceny samej tabletki dochodzi także cena lekarza, jeśli wybieramy prywatny gabinet. 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *