Rzeszów – największe miasto południowo-wschodniej Polski przyciąga kandydatów do pracy z całego województwa podkarpackiego. To ogromny ośrodek gospodarczy z nowoczesnym zapleczem technologicznym, słynny klaster lotniczy (Dolina Lotnicza), a także siedziba dużych firm z wielu branż, np. farmaceutycznej, spożywczej i IT. Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku pracy w tym mieście? Kto ma największą szansę na znalezienie pracy w Rzeszowie od zaraz?
Bezrobocie – ile wynosi w Rzeszowie?
Zacznijmy od garści danych statystycznych. W województwie podkarpackim notuje się wysokie bezrobocie na tle kraju. W lutym 2022 r. wg GUS stopa bezrobocia wynosiła:
- w województwie podkarpackim – 8,3%,
- w Polsce – 5,5%.
Rzeszów jest jednym z obszarów o najniższym wskaźniku bezrobocia na Podkarpaciu – w tym samym okresie stopa bezrobocia wynosiła w nim 4,9%. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Rzeszowie zarejestrowanych było wówczas 6,3 tys. bezrobotnych.
W stolicy Podkarpacia działa 32,5 tys. podmiotów gospodarczych, w tym 10 deklarujących zatrudnienie co najmniej po tysiąc osób (4 firmy prywatne i 6 budżetowych), a także kolejnych 38 o stanie kadry rzędu 250-999 pracowników (źródło: REGON, luty 2022 r.).
Blisko jedna piąta rzeszowskich firm to sklepy, hurtownie lub punkty naprawy pojazdów (18,6%). Na drugim miejscu pod względem liczebności są jednostki prowadzące działalność profesjonalną, naukową lub techniczną (15,5%), a na trzecim – przedsiębiorstwa budowlane (8,9%).
Praca Rzeszów – zawody deficytowe i nadwyżkowe
W jakich zawodach brakuje pracowników? By odpowiedzieć na to pytanie, warto sięgnąć do Barometru zawodów, cyklicznego badania wykonywanego z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Dzieli ono profesje na deficytowe (za mało chętnych do pracy), nadwyżkowe (zbyt wielu chętnych) i zrównoważone (mniej więcej tyle samo chętnych co ofert). Badanie nie oddaje w pełni sytuacji na rynku pracy – brane są pod uwagę dane z urzędów pracy, a wiadomo, że część szukających pracy i pracodawców nie korzysta z ich pośrednictwa. Barometr daje jednak pewien ogląd na ogólne trendy na lokalnych rynkach zatrudnienia, warto więc się mu przyjrzeć.
W 2022 r. w Rzeszowie eksperci rynku pracy wskazali 20 grup zawodów deficytowych. Pracodawcy mają trudności z zapełnieniem wakatów dla:
- specjalistów IT oraz e-commerce – administratorów stron internetowych, projektantów i administratorów baz danych, programistów, pracowników sprzedaży internetowej,
- budowlańców o różnych umiejętnościach – kierowników budowy, betoniarzy, zbrojarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, murarzy i tynkarzy, monterów instalacji budowlanych, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, a także urządzeń dźwigowo-transportowych, pracowników robót wykończeniowych i robotników budowlanych,
- pracowników przemysłu – elektryków, elektromechaników, elektromonterów, spawaczy, robotników obróbki drewna i stolarzy,
- pracowników branży transportowo-magazynowej – kierowców ciężarówek, magazynierów,
- personelu medycznego – lekarzy, pielęgniarek i położnych,
- pracowników ds. rachunkowości i księgowości.
Z drugiej strony w Rzeszowie wskazuje się obszerną i różnorodną grupę zawodów nadwyżkowych (aż 27 pozycji). Trudności ze znalezieniem ofert pracy w Rzeszowie mogą mieć:
- pracownicy gastronomii i produkcji spożywczej – cukiernicy, kelnerzy i barmani, pracownicy przetwórstwa spożywczego,
- specjaliści nauk ekonomicznych i humanistycznych – ekonomiści, filolodzy i tłumacze, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych,
- pracownicy przemysłu, budownictwa, planowania przestrzennego i pokrewnych dziedzin – kamieniarze, kierownicy ds. logistyki, monterzy maszyn i urządzeń, obuwnicy, ogrodnicy i sadownicy, plastycy, dekoratorzy wnętrz i konserwatorzy zabytków, pracownicy ds. jakości, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, specjaliści technologii żywności i żywienia,
- pracownicy turystyki, sportu i rekreacji – pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej, instruktorzy rekreacji i sportu,
- pracownicy pozostałych usług – fotografowie, fryzjerzy, pracownicy ochrony fizycznej, pracownicy poligraficzni, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, spedytorzy i logistycy, technicy informatycy,
- pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp, specjaliści administracji publicznej.
Oferty pracy Rzeszów – gdzie szukać ciekawych ogłoszeń o pracę?
Zdecydowana większość pracodawców szukających nowych osób prowadzi internetowe rekrutacje – i to właśnie w sieci znajdziesz najwięcej ofert pracy Rzeszów. Najlepiej pozyskiwać je z bezpiecznych stron, czyli profesjonalnych portali rekrutacyjnych, np. praca.pl. To platforma ogólnopolska, aktualne ogłoszenia ze stolicy Podkarpacia znajdziesz tutaj: www.praca.pl/ Korzystanie z portali pracy ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić czas i jest wygodne – wszystkie ogłoszenia znajdują się w jednym miejscu, można je filtrować i brać udział w rekrutacjach z poziomu platformy (po założeniu konta, darmowego w przypadku praca.pl).
Na jakich innych stronach warto rozglądać się za ogłoszeniami z Rzeszowa? Na początek sprawdź witryny firm, w których najbardziej chcesz pracować. W zakładce o nazwach np. praca czy kariera często umieszczane są informacje o aktualnie prowadzonych rekrutacjach.
Zapisz się też do grup w mediach społecznościowych, dedykowanych pracy w Rzeszowie. Do publikowanych tam anonsów pochodź jednak ostrożnie. Nie wysyłaj CV w podejrzane miejsca, omijaj szerokim łukiem ogłoszenia, w których przy minimalnym nakładzie pracy oferuje się górę pieniędzy!
Jedną z najważniejszych zasad, jakimi warto kierować się podczas szukania zatrudnienia, jest systematyczność. Najlepiej wyznaczyć sobie dzień i porę na wysyłanie zgłoszeń do pracodawców.
Zadbaj także o to, by Twoje dokumenty aplikacyjne były wysokiej jakości. Czy na pewno zawierają wszystkie aktualne dane, są estetyczne i bezbłędne?
I przede wszystkim – zachowaj otwartość, postaraj się myśleć pozytywnie. Powodzenia!