Większość przedsiębiorców myśli, że dba o bezpieczeństwo swojej firmy, instalując rozmaite zabezpieczenia takie jak np.: solidne zamki w drzwiach, dodatkowe oświetlenie, kamery i systemy alarmowe. Choć takie sposoby są niezwykle ważne, warto pamiętać, że działają one tylko wtedy, gdy są używane. Ogólnie rzecz biorąc, właściciele firm, którzy instalują wiele kamer w pomieszczeniach tylko po to, aby mieć oko na swoich pracowników, nie zwiększają ogólnego współczynnika bezpieczeństwa. 

Niejednokrotnie zdarza się, że pracownicy kończąc zmianę zostawiają otwarte drzwi lub okna w budynku, a nawet publikują w mediach społecznościowych zdjęcia, że idą do domu i pokazują w sieci wartościowy, firmowy sprzęt. W dodatku, systemy alarmowe w firmie nie są włączane na noc, a kamery są używane dopiero po fakcie, gdy nastąpiła kradzież lub dewastacja mienia. Prawdziwym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa własnego biznesu jest ochrona fizyczna. Sprawdźmy zatem, dlaczego warto inwestować w ochronę fizyczną w dużych firmach?

  • Kamery i alarmy w firmie
  • Bezpieczeństwo w firmie – zalety ochrony fizycznej
  • Podsumowanie

Kamery i alarmy w firmie

Nie podlega dyskusji fakt, że w erze Internetu, świat oszalał z kamerami. Gdziekolwiek jesteśmy, kamery monitoringu podążają za nami. Niektóre z nich są aktywowane ruchem, a inne są stacjonarne, ale bez względu na to, czy wchodzimy do sklepu, biura, centrum handlowego czy zakładu produkcyjnego – istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jesteśmy obserwowani przez “elektroniczne oko”. 

Przy tak wielu czujnych urządzeniach rejestrujących obraz, warto zastanowić się nad kwestią – czy kamery w budynku pomagają osiągnąć wyższy poziom bezpieczeństwa? Bez wątpienia, same kamery nie, ale alarmy antywłamaniowe i inne elementy, jak np. czujniki dymu – natychmiast powiadomią przedsiębiorcę o kryzysowych sytuacjach. Ale co dalej? Czy właściciel firmy jest w stanie podjąć odpowiednie działanie i zastosować wystarczające środki zaradcze?  

Ochrona fizyczna – co to jest? 

Należy zauważyć, że obecnie stosowane technologie pomagają skutecznie chronić zasoby firmy, ale nic nie zastąpi nadzoru wykonywanego bezpośrednio przez człowieka. Z tego właśnie powodu, wielu właścicieli firm decyduje się na współpracę z agencją ochrony i wybiera – zdalny monitoring CCTV. 

Usługę, która łączy istniejące (lub nowe) kamery bezpieczeństwa z zaawansowaną sterownią z przeszkolonymi operatorami – ochroną fizyczną. W momencie gdy agenci ochrony zostaną powiadomieni o zagrożeniu, natychmiast podejmują racjonalne i skuteczne działania.

Ochrona fizyczna to główna forma świadczenia usług bezpieczeństwa dla firm, która spełnia funkcje prewencyjne zapobiegające potencjalnym: kradzieżom, włamaniom, zniszczeniu i dewastacji mienia w firmie. Ten środek zaradczy można opisać jako działanie podjęte w obronie własnego biznesu przed zagrożeniami. 

Fizyczne środki zaradcze obejmują elementy:

  • pasywne – które mają za zadanie odstraszyć lub zapobiec zagrożeniom (oznakowanie terenu prywatnego, ogrodzenia, sejfy, kontrola dostępu, itp.),
  • aktywne – przeciwdziałające i natychmiast wykrywające zagrożenie (telewizja przemysłowa, systemy alarmowe, systemy gaśnicze, ochrona mienia).

Bezpieczeństwo w firmie – zalety ochrony fizycznej

Należy pamiętać, że bezpieczeństwo całego przedsiębiorstwa jest ściśle związane z ochroną budynków i terenów. Dzieje się tak, ponieważ bezpośrednia ochrona fizyczna, alarmy, urządzenia do monitoringu wideo, ogrodzenia, bramki bezpieczeństwa i inne tradycyjne rodzaje ochrony obiektów korporacyjnych utrzymują osoby nieuprawnione z dala od własności firmy. Niepodważalną zaletą ochrony fizycznej w firmie jest błyskawiczne, skuteczne działanie, a opóźnienia w wezwaniu policji czy straży pożarnej podczas wszelkich zagrożeń, niejednokrotnie skutkują olbrzymimi stratami, zniszczeniem cennego mienia, a nawet utratą zdrowia lub życia. 

Na uwagę zasługuje również fakt, że ochrona fizyczna obejmuje także stały serwis recepcyjny, świadczony przez pracowników ochrony. Dlaczego jest to niezwykle ważne? Na to pytanie, firma ochroniarska Bydgoszcz, która czuwa nad bezpieczeństwem w wielu dużych przedsiębiorstwach ma bardzo konkretną odpowiedź – “Zawsze należy mieć kontrolę nad tym – kiedy i dlaczego ktoś odwiedził naszą firmę.” 

Z całą pewnością posiadanie wszystkich zapisów z monitoringu i bezpośrednich, fizycznych środków bezpieczeństwa pomaga czuć się przedsiębiorcy – komfortowo i pewnie. Co więcej, całodobowe systemy nadzoru wideo, nad którymi bezustannie czuwa pracownik ochrony, zapobiegają również działalności przestępczej wśród pracowników. Tak więc, inwestowanie w bezpieczeństwo fizyczne pomoże firmie chronić jej aktywa (nawet flotę pojazdów), sprzęt, oprogramowanie, całą infrastrukturę IT i poufne, branżowe informacje.  

Podsumowanie:

Należy pamiętać, że każdy ochroniarz, sprzęt lub technologia, która zapewnia bezpieczeństwo zasobów firmowych, jest częścią systemu ochrony przedsiębiorstwa. Nawet standardowa budka z portierem przy głównym wejściu do budynku jest częścią konkretnego projektu, który ma za zadanie uniemożliwienie nieupoważnionym osobom dostępu do zasobów firmowych (rzeczowych i tych cyfrowych).  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *